Перейти до вмісту

Відбувся форум до Дня жінок та дівчат у науці «Наука — це вона»

25 лютого 2025 року в Будинку вчених відбувся форум до Дня жінок та дівчат у науці «Наука — це вона». Організатором заходу є Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Львівського університету.

На відкритті заходу учасників привітав Народний камерний окрестр Університету, виконавши декілька композицій. Анастасія Салюк, голова Наукового товариства, детальніше розповіла про ідею форуму. «Два тижні тому ми відзначали День жінок та дівчат у науці. Сьогодні ми відзначаємо день народження геніальної Лесі Українки. Тяглість поколінь і традиції вказує на те, що українські жінки є успішними науковицями, письменницями, культурними діячками. Маємо за велику честь і приємність сьогодні послухати про досвід успішних науковиць Львівського університету», — зазначила Анастасія Салюк.

Серед запрошених гостей першою з вітальним словом до присутніх звернулася професорка катедри фізичної та колоїдної хімії хімічного факультету Львівського університету, заступниця голови НТШ Лідія Бойчишин, яка поділилася досвідом організації VIII форуму НТШ «Жінка в науці», що відбувся 11 лютого 2025 року. Також серед присутніх виступив Роман Гладишевський, до недавнього часу — науковий порадник Наукового товариства, наголосивши на тяглості поколінь науковиць Львівського університету та висловивши подяку організаторам заходу.

Форум охопив три розмови. У першій дискусії на тему «Жінки в науці сьогодні: виклики, можливості, перспективи» взяли участь Христина Гнатенко, професорка катедри теоретичної фізики імені Івана Вакарчука фізичного факультету, та Оксана Лозинська, завідувачка катедри польської філології філологічного факультету. Науковиці поділилися власним досвідом у науковій сфері, а також розповіли про можливості й виклики для жінок у науці зараз.

Після невеликої перерви слухачі мали можливість відвідати розмову з Аллою Швець, докторкою філологічних наук, заступницею директора Інституту Івана Франка НАН України, на тему «Жіночі постаті в українській історії, науці й культурі: “колись” і “зараз”». Алла Швець розповіла про явище жіночого руху, ключові постаті та роль їхньої діяльності, а також радо поділилася власним науковим досвідом та порадами для молодих науковиць.

Завершила форум дискусія на тему «Наукова робота VS адміністративні обов’язки: як управління факультетом (не) заважає науковій діяльності?», у якій взяли участь керівниця філософського факультету Олена Квас та очільниця факультету культури та мистецтв Мирослава Циганик. Деканеси поділилися досвідом управлінської роботи, розповіли про роль науки для адміністратора, а також торкнулися теми викликів і переваг для жінок на керівних посадах в університеті.

Окрім дискусій, учасники форуму мали можливість відвідати виставку «Наука — це вона» й розглянути картини цього просвітницького арт-проєкту. Це 12 історій про видатних науковиць різних галузей. Відомі українські ілюстратори створили стилізовані портрети героїнь проєкту. А текст анотацій переклали на болгарську вже випускниці-болгаристки Львівського університету у співпраці з випускницями-україністками Софійського університету.